top of page
  • Yazarın fotoğrafıFerhat Öztaşkın

Önce Ne?

'Önce Ne?' Sorusu aslında oldukça güçlü bir soru. "Kurduğumuz" dünyanın temelinde öncelikle kavramlar vardır. Kavramlara anlam atfederken önemli kalkış noktalarımız ise önceliklerimizdir. İş hayatında çoğunlukla odaklanılan konular arasında sadece ciro, kar, karlılık, bütçe, büyüme oranı gibi salt maddi tabanlı unsurlar gelmektedir. İnsanoğlunu rakamlara sıkıştıran ve doğal olarak köşeye sıkışmışlık hissi veren bu kavramlar topluluğu temelde önemli hem de çok önemli bir şeyi ıskalamamıza yol açar. O şey de tüm bu maddi kavramların ne/kimin içinliğidir. Eğer bu kavramlar kendi ontolojileri üzerinden yine kendilerini var ediyorlarsa burada ciddi bir sorun var demektir ki bu da bu kavramların ontolojileri değil epistemolojilerinin olduğudur. Halbuki, Endüstriyel kapitalizmin yeni yeni fark ettiği en önemli konu eğer Dünya/Çevre/insan yoksa ciro, kar, büyüme gibi rakamlar ile açıklanan kavramların çökeceği, çünkü anlamlarını yitireceğidir. İşte tam bu noktada sormamız gereken soruyu yeniden hatırlatalım: Önce Ne?

Önce Yeşil

Atılan adımlar, yürünen yollar, kurulan cümleler sadece ve sadece parlak ve aydınlık bir ufkun yüreklerimize doğurduğu güneş mi olmalı yoksa karabasanvari bir heyhula ile ruhları paslandırıp hareket ettiremez hale getiren bir karanlık mı?


Cezeri Akışkan Teknolojileri firmasının kuruluşundaki temel motivasyon da işte bu anlam arayışı ve mana ile maddeyi cem etmek iştiyakıdır. Gerek Eckardt Pozisyoner, gerek Schubert & Salzer kontrol vanaları gerekse özel uygulama vanalarımızı endüstrimize sunarken amacımız elimizden geldiği kadar yeşil(i) düşünmek olmuştur. Çünkü biliyoruz ki Dünya'nın tüm renkleri elbette çok kıymetli olmak ile birlikte yeşil olmadan hepsi birer gri olacaktır.

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page