top of page

SLIDING GATE KONTROL VANASI

Sliding Gate Kontrol Vanası Nedir?

Schubert & Salzer Control System tarafında geliştirilen ve 40 yılı aşkın bir süredir akışkan kontrolünde hizmet veren Sliding Gate Kontrol Vanasının çalışma prensibi Leonard Da Vinci'ye kadar uzanmaktadır. Yüzlerce uygulamada üstün başarı gösteren Sliding Gate Kontrol Vanasının en temel üstünlükleri arasında hafiflik, hasas kontrol ve şaşırtıcı derecedeki kolay işletme ve bakımı gelmektedir

Prosesiniz değerli ise - Sliding Gate Kontrol Vanası

Sliding Gate Kontrol Vanasının çalışma prensibi oldukça basittir. Biri sabit diğeri  yukarı aşağı hareketli diskler üzerindeki slotlar birbirine açılıp kapatılarak. Akış kontrolü sağlanır. Akışkan glob vanalardan farklı olarak 3 defa 's' çizmez ve türbülansa girmez. Orifis anlık olarak değiştirilerek kontrol hız ve hassas bir şekilde sağlanır. 

GS4 Model Sliding Gate Kontrol Vanası
Sliding Gate Kontrol Vanasının PAtlatılmış Resmi

Sliding Gate Kontrol Vanasının Avantajları

Oldukça kompaktır ve çok az yer kaplar.

Kontrol Aralığı 40:1 - 160:1 arasndadır

Toplam kütlesinin düşüklüğü sayesinde (örneğin; DN200 bir vana 45-50 kg civarı)  kolay montaj ve bakım yapılır

Geçirgenlik değeri geniş bir aralıktadır KVS = 0.018 to 910

Ufak aktüatör yapısı ve kısa strok mesafesi sayesinde enerji verimliliğinde açık ara önde bir kontrol vanasıdır

Vana mili akışın dikine karşı hareket ettiği için aşınma parçaları oldukça azdır. 

Metal metale olan versiyonda geçirgenlik değeri Class IV iken SFC yada karbon diskli konfigürasyonlarda sızdırmazlık Class V'dir

Türbülans yaratmama yada minimize etme yeteneği vananın kendi doğal mimarisi sayesindedir. Böylece, ilave anti-kavitasyon parçaları kullanmaya gerek yoktur. 

GS4 Serisi ile PN160'a kadar çözüm sunabilmekteyiz.

Sliding gate kontrol vanası – Verimlilik

Sliding Gate Kontrol Vanasının en müthiş özelliklerinden biri tanesi de gerekli aynı kapatma basıncında gerekli aktüatör kuvvetinin glob vanalara göre 1/10 olmasıdır. Bu sayede çok daha küçük bir aktüatör kullanabilmektedir. Doğal olarak, hava tüketimi açısından oldukça düşük maliyeti kullanıcılarına sunmaktadır. 

Sliding Gate Kontrol Vanasının Kapatma kuvvetini mukayesesi
DN200 Glob vana ve Sliding Gate Kontrol Vana mukayesesi

Sliding gate kontrol vanası - Kavitasyon

Kavitasyon fiziksel bir fenomendir ve sıvılarda meydan gelmektedir. Sıradan glob kontrol vanaları, kavitasyonun zararlarından kendi iç yapılarını ve gövdelerini korumak için ilave tedbirler almak durumunda iken Sliding Gate Kontrol Vanasının mimari yapısı sayesinde kavitasyon sebebiyle ortaya çıkan baloncukların vanadan 1-2 metre sonra patlaması meydana gelmektedir. 

Kavitasyon

Sliding gate kontrol vanası - Hızlı ve Emre Amade

Sliding Gate Kontrol Vanası diğer tüm kontrol vanalarına nazaran çok daha hızlıdır. İstenen set değerine hızlı bir şekilde  ulaşmasının yanı sıra, PID kontroldeki üst aşım diğer tip vanalara göre çok daha düşüktür. 

Sliding Gate Kontrol Vanası PID cevabı

Sliding gate kontrol vanası - Hafiflik

Sliding Gate Kontrol Vanasının en önemli özelliklerinden bir tanesi de kesinlikle hafifliktir. Glob kontrol vanalar ile gayr-i kabili kıyas şekilde hafiflik arz eden Sliding Gate Kontrol Vanalarının kütle karşılaştırması alttadır. 

Sliding Gate Kontrol Vanasının Ağırlık tablosu
bottom of page